Premiile Festivalului Internațional de Animație ”Gulliver” 2024

0
240
created by photogrid

Cu preaplin de emoție și bucurie, cea de-a XXX-a ediție a Festivalului Internațional de Animație ”Gulliver” a ajuns la final, după un minunat și impresionant regal artistic de spectacole, activități și surprize oferite publicului. Teatrul pentru Copii și Tineret ”Gulliver” Galați mulțumește tuturor teatrelor și trupelor participante, colaboratorilor, partenerilor și celor implicați în acest important proiect.

Dincolo de încântarea și bucuria publicului spectator, Festivalul Internațional de Animație ”Gulliver” se remarcă în rândul manifestărilor culturale de gen din țară prin faptul că își păstrează caracterul competitiv, iar producţiile teatrale pentru copii prezente în festival participă la secţiunea Concurs și sunt evaluate de către profesionişti în artele spectacolului. Astfel, juriul festivalului din acest an este alcătuit din: Președinta juriului – Liliana Gavrilescu – Conferențiar Universitar Doctor la Universitatea Naţională de Artă Teatrală și Cinematografică „I.L. Caragiale” din București (UNATC), Cári Tibor – compozitor, Daniela Drăgulescu – artist vizual.

În urma vizionării tuturor spectacolelor participante în secțiunea concurs a festivalului, componența juriului a stabilit acordarea următoarelor premii:

Premiul special al juriului
Nominalizații la această categorie:
Spectacolul ”Micul Prinț”, Teatrul pentru Copii și Tineret ”Vasilache” Botoșani
Spectacolul ”Bench-time stories” (”Povești pe o bancă”), compania de teatru Bence Sarkadi Theater of Marionettes (Ungaria)
Spectacolul ”Rața, moartea și laleaua”, Teatrul Magic Puppet Cluj-Napoca
Câștigător:
Bence Sarkadi, compania de teatru Bence Sarkadi Theater of Marionettes (Ungaria), pentru spectacolul ”Bench-time stories” (”Povești pe o bancă”)

Premiul pentru regie
Nominalizații la această categorie:
David Zuazola pentru regia spectacolului “Robot”
Oana Tămaș pentru regia spectacolului ”Rața, moartea și laleaua”, Teatrul Magic Puppet Cluj-Napoca
Câștigător:
David Zuazola pentru regia spectacolului “Robot”

Premiul pentru scenografie
Nominalizații la această categorie:
David Zuazola pentru scenografia spectacolului ”Robot”
Lukacsy Ildiko pentru scenografia spectacolului ”Anotimpuri”, Teatrul pentru Copii și Tineret ”Ariel” Târgu Mureș
Bajko Attila pentru scenografia spectacolului ”Extraterestrul care își dorea ca amintire o pijama”, Teatrul pentru Copii și Tineret ”Merlin” Timișoara
Gelu Rîșca pentru scenografia, videomappingul şi eclerajul din spectacolul ”Micul Prinț”, Teatrul pentru Copii și Tineret ”Vasilache” Botoșani
Câștigător:
Gelu Rîșca pentru scenografia, videomappingul şi eclerajul din spectacolul ”Micul Prinț”, Teatrul pentru Copii și Tineret ”Vasilache” Botoșani

Premiul pentru virtuozitate în arta mânuirii păpușii
Nominalizații la această categorie:
David Zuazola, spectacolul “Robot”
Ana Crăciun Lambru și Lavina Pop Coman, spectacolul ”Zaharașka și zăpada uitată”, Teatrul de Artă București
Florin Suciu și lui Silviu Ruști, spectacolul ”Rața, moartea și laleaua”, Teatrul Magic Puppet Cluj-Napoca
Câștigător:
Florin Suciu și lui Silviu Ruști, spectacolul ”Rața, moartea și laleaua”, Teatrul Magic Puppet Cluj-Napoca

Premiul pentru interpretare colectivă
Nominalizații la această categorie:
Distribuția spectacolului ”Micul Prinț”, Teatrul pentru Copii și Tineret ”Vasilache” Botoșani
Distribuția spectacolului ”Trei cadouri fermecate”, Teatrul de Păpuși ”Puck” Cluj-Napoca
Distribuția spectacolului ”Aventurile lui Săgeată”, Teatrul ”Ion Creangă” București
Câștigător:
Distribuția spectacolului ”Trei cadouri fermecate”, Teatrul de Păpuși ”Puck” Cluj-Napoca

Premiul pentru interpretare
Nominalizații la această categorie:
Florin Mititelu, pentru rolul ”Mateiaș” din spectacolul ”Mateiaș Gâscarul”, Teatrul de Animație ”Țăndărică” București
Natalia Brăguță, pentru rolurile din spectacolul ”Prințesa vrăjită”, Teatrul Republican de Păpuși ”Licurici” Republica Moldova
Câștigător:
Florin Mititelu, pentru rolul ”Mateiaș” din spectacolul ”Mateiaș Gâscarul”, Teatrul de Animație ”Țăndărică” București

Premiul pentru valorificarea și actualitatea mesajului
Nominalizații la această categorie:
Spectacolul ”Aventurile lui Săgeată”, Teatrul ”Ion Creangă” București
Spectacolul ”Don‘t poke the Bear!” (”Nu stârniți ursul!”), compania de teatru The Key Theatre, Israel
Spectacolul ”Zaharașka și zăpada uitată”, Teatrul de Artă București
Câștigător:
Spectacolul ”Don‘t poke the Bear!” (”Nu stârniți ursul!”), compania de teatru The Key Theatre, Israel

Premiile acordate în cadrul Festivalului Internațional de Animație ”Gulliver” confirmă, încă o dată, valoarea, complexitatea și nivelul artistic al festivalului.

În plus, festivitatea de premiere a Festivalului Internațional de Animație ”Gulliver” a marcat și anunțarea câștigătorului concursului de proiecte de regie ProvocART 2024, din cadrul programului ”Tineri Creatori”, program ce își propune să identifice și să susțină proiectele artistice ale tinerilor creatori din domeniul artelor spectacolelor de animație.

Astfel, ediția ProvocART din acest an are ca focus regia unui spectacol pentru copii de 3-6 ani în care elementul central este păpușa, iar proiectul desemnat câștigător de către juriul care a evaluat toate propunerile primite aparține Silviei Roman, pentru propunerea proiectului de spectacol ”Despre greieri și furnici”.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.