Oțelul Galați, victorie la sacrificiu! Dorinel Munteanu: ”Am câștigat datorită dăruirii extraordinare a jucătorilor mei”

0
290

Oțelul Galați a învins-o la limită, scor 1-0, pe FC Hermannstadt, în play-out-ul din Superliga. Singurul gol al meciului, cel care a adus victoria Oțelului, a fost marcat încă din minutul 3, când Francois Yabre a reluat cu capul o lovitură liberă perfect executată de Ștefan Bodișteanu.

Din minutul 54, Oțelul a rămas în 10 jucători pe teren, după ce Samuel Teles a văzut direct cartonașul roșu, după ce și-a lovit un adversar în urma unui duel aerian.

“Am câștigat datorită dăruirii extraordinare a jucătorilor mei. Au luptat cu dârzenie pe tot parcursul meciului, nu au renunțat niciodată și au dat totul pentru victorie. Sunt extrem de mândru de ei. Am avut o organizare defensivă impecabilă. Nu le-am dat adversarilor nicio șansă de a ne pune în pericol. Jucătorii mei s-au sacrificat pentru echipă și au demonstrat o dăruire extraordinară.”

Am o echipă unită, cu jucători care se respectă și se susțin reciproc. Această coeziune a fost esențială pentru victorie. Felicitări echipei mele pentru această victorie meritată! Au demonstrat că sunt o echipă puternică și ambițioasă. Sunt convins că vom reuși să obținem rezultate și mai bune în viitor”, a declarat tehnicianul Oțelului, Dorinel Munteanu, după meci.

După victoria cu Hermannstadt, Oțelul acumulează 33 de puncte și scapă de emoțiile retrogradării. Ba chiar se poate gândi la barajul pentru participarea în Conference League.