Phoenix învinge dramatic Steaua și are șanse mari pentru play-off

0
1053

Meci nerecomandat cardiacilor în cadrul Ligii Naționale de Baschet masculin dintre Phoenix Galați și Steaua București.  Aflați pe locul 8 înaintea acestei întâlniri, gălățenii aveau nevoie că de aer de o victorie pentru a putea spera într-o participare la play-off.  Începutul meciului este favorabil steliștilor care reușesc mai multe aruncări de 3 puncte și intră la pauză mică în avantaj (22-25). Lucrurile se schimbă în sfertul doi, gălățenii sunt mai agresivi și reușesc să revină și intră la vestiare în avantaj (46-43). Aceeași minimă diferența ( 66-63) o regăsim și la finalul sfertului 3 când ambele echipe și-au menajat forțele pentru sfertul 4, cel decisiv.  Cu 5 minute înainte de final, vedetele Phoenix-ului, Miller, Gugino și Threatt sunt de neoprit și în ciuda unor ratări de la aruncările libere, steliștii reușesc din ce în ce mai greu să țină pasul. 93-85 la finalul unui spectacol de excepție.,, Ce să mai spun, a fost greu, foarte greu, am muncit pentru fiecare minge, toți băieții au fost extraordinari , au dat tot din ei și cred că la final noi am fost poate mai echipă, mai uniți adică, sunt extrem de bucuros”, avea să declare la final Anthony Gugino, căpitanul Phoenix ului. După această victorie gălățenii sunt doar la un punct de ocupanta locului 6, loc care asigură prezența în play-off.