Phoenix face spectacol

0
524

Etapa a -8-a a turului, ultima, din actuala ediție a Ligii Naționale a baschet masculin a programat la Galați întâlnirea dintre echipa locală Phoenix și CS Universitatea Cluj. Una dintre condițiile unei posibile calificări în fazele superioare ale competiției era și obținerea victoriei în fața ardelenilor. Motiv pentru care gălățenii încep în forță cu ,,5 “-ul de bază nelăsând nici o speranță adversarilor care abia în minutul 5 reușesc primul coș , când deja era 20-0 pentru gazde. Abia după primele două sferturi ,încheiate cu 44-9 și 68-26, Drăgan Radovic începe să retragă din teren jucătorii străini. În următoarele două sferturi, când victoria era deja asigurată, tinerii jucători ai Phoenix-ului fac și spectacol încercând să marcheze din combinații de efect. 102-44 și 118-69 sunt scorurile finale și gălățenii își păstrează șansele intacte de a merge mai departe în Liga Națională. Principalul hop îl va reprezenta însă întâlnirea cu echipa din Tg .Mureș care va avea loc pe 4 decembrie în Sala Sporturilor din Galați.