Înfrângere rușinoasă și eliminare din CEV CUP

0
1032

S-a ales praful de promisiunile voleibaliştilor gălățeni care sperau că vor rupe gura târgului în meciul retur din cadrul CEV CUP în compania slovenilor de la ACH Volley Ljubljana. Chiar dacă încep bine meciul și se distanțează chiar și 6 puncte în primul set, Arcada revine la acele sincope de care aminteam în etapele trecute și reușește ca în minutele următoare să nu mai lege nimic. Slovenii se mobilizează și câștigă surprinzător ( 24-26). Nu este totul pierdut și publicul speră într-o calificare mai ales că voleibaliștii gălățeni revin și câștigă următoarele două seturi 25-19 și 25-21. Dar din păcate în ultimele două seturi Arcada este o umbră și pierde rușinos în față unei echipe cu nimic superioară. (19-25 și 13-15). Așadar , înfrângere cu 2-3 și eliminare din cupele europene. ,, Trebuia să fie 3-0 și să mergem în setul de aur, așa ne-am propus, așa am vrut, am avut 14-8, dar inexplicabil n-am mai pus mingea jos, ne-au scos din mână. Abia prin setul 2 am mai jucat și noi, dar insuficient. E păcat că n-am reușit să oferim publicului măcar o victorie’’, avea să declare la final Adrian Gontariu , unul dintre singurii gălățeni care a mai însemnat ceva la fileu. După această eliminare singurul obiectiv al Arcadei rămâne o clasare cât mai bună în campionat.