Atenție, se oprește apa în șase cartiere din Galați! Se fac lucrări de modernizare a rețelelor (Hartă)

0
1263

Societatea APA CANAL S.A. Galați aduce la cunoștință că în data de 20.06.2023 se vor executa lucrări de modernizare la conducta de apă potabilă din str. Brăilei, respectiv: cuplarea noii conducte din fontă, Dn400mm, la magistrala de distribuție apă potabilă Dn800mm. Lucrările se execută de către TANCRAD – CITADINA în cadrul Contractului de lucrări GL-CL-01 – Alimentare cu apă și canalizare în aglomerările Galați și Smârdan, din „Proiectul Regional de Dezvoltare a Infrastructurii de Apă si Apă Uzată în Județul Galați, în perioada 2014 – 2020”.

Execuția lucrărilor va conduce la sistarea alimentării cu apă potabilă între orele          8,00-21,00 a consumatorilor (blocuri, abonați casnici, agenți economici, instituții) din următoarele cartiere, cu străzile adiacente: MICRO 16, MICRO 17, MICRO 18, MICRO 19, MICRO 20, MICRO 21.

Pentru a diminua disconfortul creat consumatorilor prin alte opriri de apă în același areal, concomitent cu lucrările constructorului din proiectul de investiții anterior menționat, personalul  APA CANAL S.A. Galați va efectua câteva lucrări proprii de revizii-reparații în rețeaua de distribuție apă aferentă zonei afectată de oprire, respectiv: înlocuire vană Dn400mm în str. Brăilei – zona Neacșu și înlocuire vană Dn300mm  în str. Brăilei c/c str. Oțelarilor.

Rugăm toţi abonații afectaţi de această oprire să-şi asigure rezerva minimă de apă pentru consum şi uz casnic în perioada întreruperii furnizării apei.

Pentru situații deosebite, APA CANAL S.A. Galați va pune la dispoziție cisterne cu apă. Acestea vor fi amplasate în: str.Oțelarilor – capăt troleibus și str. Prelungirea Brăilei c/c str.Oltului. Pentru situații speciale se poate solicita cisterna mobilă. Cererile pot fi făcute la Dispeceratul societății noastre, la numerele de telefon 0236.463294 și 0236.473380 int.133.

”Atenționăm utilizatorii din zonele menționate că, din cauza manevrelor de golire și umplere a unei zone extinse din rețeaua publică de apă potabilă, ocazional, se pot produce modificări ale calității apei din punct de vedere al turbidității. Vom monitoriza permanent calitatea apei după repunerea în funcțiune a rețelei de distribuție.

Ne cerem scuze pentru disconfortul creat consumatorilor afectați de sistarea apei potabile, mulțumim pentru înțelegere și vă asigurăm că echipele care execută lucrările vor face tot posibilul pentru finalizarea acestora și reluarea furnizării apei potabile într-un interval cât mai scurt de timp”, mai transmite Apa Canal Galați.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.