Un echipaj de jandarmerie a fost solicitat să intervină în localitatea Ijdileni, după ce o femeie a anunțat la 112 că mai mulți câini din rasa metis au intrat în gospodăria sa și au omorât câteva păsări de curte.
La sosirea jandarmilor, în curtea femeii se mai afla un singur câine, iar ceilalți au fost observați în curtea vecină. Jandarmii au încercat să prindă animalul, însă acesta a ieșit printr-o spărtură din gard. Echipajul a verificat zona și a blocat imediat punctul vulnerabil, pentru a preveni o nouă pătrundere a câinilor, între proprietăți.
După verificările făcute la fața locului, jandarmii au identificat proprietarul câinilor, ca fiind vecinul femeii.
Chiar dacă nu a fost găsit acasă, proprietarul câinilor a fost sancționat cu amendă în cuantum de 500 de lei, pentru neluarea măsurilor de prevenire a unui atac canin soldat cu uciderea unui animal domestic.
Jandarmeria Galați recomandă cetățenilor să anunțe imediat autoritățile atunci când observă animale agresive sau situații care pot pune în pericol persoane. Intervenția rapidă reduce riscurile și permite gestionarea eficientă a incidentelor.
În același timp, subliniem responsabilitatea legală și morală a proprietarilor de câini. Supravegherea atentă a animalelor, verificarea periodică a împrejmuirilor și prevenirea oricăror situații în care câinii pot părăsi curtea sunt obligații esențiale pentru menținerea siguranței comunității.










