La data de 22 iunie, în jurul orei 22:51, un echipaj din cadrul Biroului Rutier Galați, aflat în exercitarea atribuțiilor de serviciu la intersecția străzilor Brăilei și Roșiori, din municipiul Galați, a efectuat semnalul regulamentar de oprire a unui autoturism care circula cu o viteză ce depășea cu peste 50 km/h limita legală admisă pe sectorul de drum respectiv. Conducătorul autoturismului nu s-a conformat semnalelor polițiștilor, continuându-și deplasarea și mărind viteza de deplasare.
”Polițiștii au procedat la urmărirea acestuia, utilizând semnalele acustice și luminoase aflate în funcțiune.
Șoferul și-a continuat deplasarea pe strada Brăilei, iar ulterior, la intersecția cu bulevardul Siderurgiștilor, ar fi pierdut controlul asupra direcției de deplasare, ar fi pătruns pe spațiul separator dintre sensurile de mers și ar fi intrat în coliziune cu mai multe elemente de mobilier stradal, oprindu-se într-un copac.
În urma verificărilor efectuate, conducătorul auto a fost identificat ca fiind un bărbat, de 28 de ani, din municipiul Galați.
Testarea acestuia cu aparatul etilotest a indicat o concentrație de 0,76 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Ulterior, bărbatul a fost condus la o unitate medicală pentru prelevarea de mostre biologice, în vederea stabilirii cu exactitate a alcoolemiei.
Cercetările sunt continuate de polițiști sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe”, a precizat IPJ Galați.








